ارتحال آیت الله صانعی

بسم‌اللّه الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

«رحلت مردان حق، از بند عالم رستن است»

در ایامى که پیروان اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام سوگوار سالگرد شهادت حضرت امام زین العابدین (علیه السلام) هستند، رحلت یکى دیگر از اسوه‌هاى پرهیزگارى و تقوا و استوانه‌هاى علم و فضیلت، شیعیان جهان را در ماتمى مضاعف فرو برد.
ارتحال جانگداز مرجع عالیقدر، ‌فقیه اهل‌بیت عصمت و طهارت، آیت الله یوسف صانعی را به ساحت مقدس حضرت ولى‌عصر ارواحناله‌الفداء تعزیت گفته و علو درجات آن مرحوم را از ایزد منان خواستاریم.
فقیه نواندیش که به دلیل شکستگی لگن و مچ دست در یکی از بیمارستان های قم بستری بود، در جریان انجام دیالیز در دو مرحله دچار ایست قلبی شده و در سن 83 سالگی در تاریخ 22 شهریور ماه 1399 به دیدار معبودش شتافت.
آیت الله یوسف صانعی با نگرشی آزاد همواره در راه علم و اجتهاد پیشگام و سردمدار پویایی فقاهت بود و عمر با برکت خویش را در ذکر مدام و تهذیب نفس گذراند. وی علاوه بر پذیرش مسئولیت خطیر مرجعیت و تالیف آثار متعدد فقهى، سرمایه ای ماندگار را نیز به جهان تشیع تقدیم نمود.

آیت الله صانعی با اندیشه ای آزاد، فتاوایی نوین در ابوابی همچون رد فاضل دیه ، متعه ، ازدواج مجدد و محرمیت فرزند خوانده را تقدیم جامعه ی بشری نمود و مقادیری همچون متعه را منوط بر قید اضطرار و ازدواج مجدد را منوط بر اجازه ی همسر اول دانست. او در واپسین لحظات عمر گوهر بارش جامعه ی بشری را از علم خود بی نصیب نگذاشت و با فتوای تعطیلی اجرای حدود در زمان غیبت وهمچنین خلع واجب بر مرد، بار دیگر اندیشمندان را به جرعه ای تفکر دعوت کرد.

آزاد مرد اجتهاد و عالم وارسته، آیت الله صانعی،سالها تلمّذ در حوزه درس حضرت امام (ره) و بهره از محضر اساتید بزرگی چون آیة الله العظمی بروجردی، آیة الله العظمی محقّق داماد و آیة الله العظمی اراکی را نیز در کارنامه علمی خود به ثبت رساند.

خداوند ان شاء اللّه ایشان را با اولیاء کرامش محشور و به بازماندگان صبر و اجر جزیل عنایت فرماید.

و السلام علینا و على عباداللّه الصالحین .