تاریخچه

دفتر وکالتی کوچک با چشم‌اندازی وسیع در سال ۱۳۷۸، با مدیریت مریم‌السادات محقق، تنها وکیل از میان بانوان استان قم، شروع به کار کرد. نگرش این دفتر به حقوق کم‌تردیده‌شدۀ زنان استان، فرجامش پشتیبانی معنوی و مادی از بانوان و تکیه‌اش بر آموزه‌های قرآن مجید و فقه پویای اسلامی بود. برای هستی بخشیدن به چنین نگرش و هدفی، کارآموزانی گردآورده و در زمینه‌های گوناگون به‌ویژه حقوق خانواده آموزش داده‌شدند.

در این سال‌ها، وکالت معاضدتی و کار کلینیکی پیوسته کانون توجه این دفتر حقوقی بود: مدیر  این دفتر حقوقی در مقام عضو هیئت مدیرۀ کلینیک حقوقی دانشگاه مفید، با شرکت در کنفرانس‌هایی با موضوعات رفع تبعیض علیه زنان، حقوق خانواده و کودک در ایرلند، آفریقای جنوبی، مراکش و تونس تجربه‌های گران­‌سنگی در زمینۀ کار کلینیکی به‌دست­ آورد.

در سال ۱۳۹۲ این دفتر حقوقی، با نام دفتر حقوقی محقق و همکاران به‌صورت مجموعه‌ای حقوقی با دیگر مراکز حقوقی و دانشگاهی، آغاز به همکاری کرد.

اینک که توشه­‌ای سترگ از تجربه‌های گوناگون دادرسی به‌دست آورده‌ایم و این توشه را با پژوهش‌های علمی ژرفا بخشیدیم، آهنگ آن داریم تا این­ بار با نام مؤسسۀ حقوقی محقق و همکاران در قالب شرکت حقوقی و به‌کارگیری گروهی با اندیشه‌های به‌روز و نوین، با هدف کاهش هزینه، کاهش زمان دادرسی و رسیدن به نتیجه‌ای مطمئن نیازهای پدیدآمده در امور خانواده و حقوق شرکت­‌ها را بشناسیم و برآورده کنیم.