نیاز حقوقی

وکیل خوب کیست؟ (۱)

این روزها انبوهی از تبلیغات مشاوره‌های حقوقی و خدمات حقوقی را می‌بینیم. هرچه تنوع آن‌ها بیشتر باشد، سؤال وکیل خوب کیست بیشتر از قبل دغدغۀ افراد و شرکت‌ها می‌شود. با ما همراه باشید تا در چند یادداشت پاسخ این سؤال را شفاف‌تر و صادقانه‌تر از همیشه دنبال کنیم:

هنگامی که برای نیاز حقوقی خود، وکیلی را می‌خواهید انتخاب کنید، قبل از هرچیز ببینید تمایز فن دفاع در دادگاه را با دیگر تخصص‌های علمی وکالت، می‌داند یا نه. یکی از چیزهایی که وکیل مدافع را در ارائۀ خدمات حقوقی از دیگران متمایز می‌کند، تمرکز و مهارت او در فن دفاع در دادگاه است. وکیل مدافع حرفه‌ای، در کنار خود یک مشاور حقوقی دارد تا استدلال‌های علمی و مدارک را جمع‌آوری کند و در اختیار او بگذارد و او فقط بر رفتار و سیاست‌هایش در دادگاه تمرکز کند. 

به‌طور کلی مهارت فن دفاع در دادگاه را می‌توان به‌صورت زیر تقسیم‌بندی کرد:

  1. نحوۀ نگارش لایحه‌ها بسیار مهم است. لایحه‌ای می‌تواند از حقوق شما دفاع کند که استادانه بتواند بر فضای جلسه و در فکر قاضی تأثیرگذار باشد. 
  2. نحوۀ گفت‌وگو و مذاکره با قاضی، لحن بیان استدلال‌های حقوقی، فراز و فرود صدا و زبان بدن باید طوری باشد تا قاضی را قانع کند.
  3. علاوه‌بر لحن بیان استدلال‌ها، باید دقت شود کدام دلیل حقوقی اول گفته شود و کدام دوم.
  4. شاید طرف رقیب دلیل معتبرتری داشته باشد اما وکیل خوب ما می‌تواند با یک سؤال و با یک جمله سیر استدلال و تسلط فکری رقیب را برهم زند.
  5. دقت کنیم که وکیل خوب لزوماً وکیلی نیست که با طرف دعوا تند و پرخاشجو صحبت کند، ظرافت رفتاری وکیل خوب می‌تواند کاری کند تا پس از دادگاه، طرف دعوا خود برای مصالحه پا پیش بگذارد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارائۀ مطمئن، متعهد و منظم خدمات حقوقی

مؤسسه حقوقی محقق و همکاران، در هر حوزه از خدمات حقوقی داوری و تنظیم قرارداد را برعهده می‌گیرد

دفتر مرکزی تهران 26116285 info@mohagheghlaw.com
دفترهای دیگر