نیاز حقوقی

بیمه بیکاری ناشی از کرونا به چه کسانی می رسد؟

به دنبال بیکاری بیش از هفت هزار نفر در استان تهران، دستور العمل بیمه بیکاری به علت شیوع کرونا در روزهای پایانی اسفندماه ۱۳۹۸ توسط معاون روابط کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی صادر و امضا شد. اما دستاوردهای مهم این دستورالعمل و شیوه‌‌نامه‌ اجرایی آن برای کارفرمایان و کارمندان به شرح زیر است:

  • تنها مشمولان قانون کار و تأمین اجتماعی از آن بهره‌مند می شوند.
  • بحران کرونا از جمله حوادث غیر مترقبه مذکور درتبصره۲ ماده‌۲ قانون بیمه بیکاری محسوب شده و شرط سابقه بیمه به مدت شش ماه در مورد آن اجرا نمی شود. بنابر این، با هر سابقه بیمه ای که باشید می توانید از بیمه بیکاری کرونا استفاده کنید.
  • علیرغم اینکه شیوع کرونا به نوعی حادثه غیر مترقبه اعلام شده که بر اساس ماده ۱۵ قانون کار موجب تعلیق قراردادهای کار می باشد، تنها ۱۰ دسته از مشاغل به طور اتوماتیک یه مدت سه ماه از ابتدای اسفند ۹۸ تا پایان اردیبهشت ۹۹،معلق می گردند. کارگاههایی که جزو این ۱۰ دسته نیستند، اما متأثر از کرونا تعدیل نیرو کرده‌اند مشمول روال عادی می باشند! اما این به چه معناست؟ ظاهراَ غیر از آن ۱۰ دسته مشاغل ،سایر قراردادهای کار پس از تشخیص و تأيید مدیران کل کار و تأمین اجتماعی استانها تعلیق می شوند.
  • ۱۰ دسته مشاغل مذکور عبارتند از:

۱- مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستوران‌ها، بوفه‌ها، طباخی‌ها، تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها، اغذیه فروشی‌ها و موارد مشابه به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت.

۲- مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمان‌پذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها، زائرسراها، مراکز بوم‌گردی، مراکز اقامتی و پذیرایی و تفریحی و خدماتی بین راهی و موارد مشابه به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی)

۳- حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری و برون شهری اعم از هوایی، جاده‌ای، ریلی و دریایی.

۴- دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری.

۵- تولید و توزیع پوشاک.

۶- تولید و توزیع کیف و کفش.

۷- مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه.

۸- مراکز و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی.

۹- مراکز و مجتمع‌های فرهنگی و آموزشی.

۱۰- مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی.

  • متقاضیان باید ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ بیکار شدن در سامانه https://bimehbikari.mcls.gov.ir/   ثبت نام کنند.
  • با توجه به مطالب فوق، بحران کرونا پیچیدگی های تازه ای در روابط میان کارگر و کارفرما ایجاد کرده که مستلزم مشاوره حرفه ای و خدمات حقوقی دقیق می باشد. در این روزهای بحرانی برای رفع نیازهای حقوقی شما همواره کنارتان خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارائۀ مطمئن، متعهد و منظم خدمات حقوقی

مؤسسه حقوقی محقق و همکاران، در هر حوزه از خدمات حقوقی داوری و تنظیم قرارداد را برعهده می‌گیرد

دفتر مرکزی تهران 26116285 info@mohagheghlaw.com
دفترهای دیگر